Jakość

Zespół

Doświadczenie

Bezpieczeństwo

Przedłużenie Tarczy Antyinflacyjnej oraz zmiany w CIT z podpisem prezydenta

25/10/2022

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o CIT, która przedłuża działanie Tarczy Antyinflacyjnej do końca 2022 r.
Tarcza obniża stawki podatków m.in. na energię i paliwa.
Ta sama ustawa zawiesza również na dwa lata przepisy o podatku minimalnym i utrzymuje stawki VAT na poziomie 8 i 23 proc. wiążąc je z wydatkami na obronność.

więcej

Łączenie spółek a księgi rachunkowe – zasady, terminy, rozliczenie

12/10/2022

Na czym polega połączenie spółek? Jak uwzględnić łączenie spółek w księgach rachunkowych?

więcej

Zmiany w ustawie o rachunkowości 2022/2023 – wdrożenie dyrektywy 2021/2101. Sprawozdanie o podatku dochodowym

04/10/2022

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Ta nowelizacja ma na celu implementację do polskiego prawa dyrektywy unijnej 2021/2101.

więcej

NIP-2 nowy wzór formularza od 2023 roku

26/09/2022

Minister Finansów przygotował nowy wzór zgłoszenia NIP-2, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 roku. Będzie to już 14. wersja tego formularza. Jakie zmiany zajdą w tym formularzu w porównaniu do obecnego wzoru? Do kiedy będzie można stosować obecny wzór formularza NIP-2 (wersja 13)?

więcej

Sankcja VAT - zmiany jeszcze w 2022 roku?

14/09/2022

Polskie przepisy dot. sankcji VAT mają zostać zmienione (najprawdopodobniej jeszcze w 2022 roku), co jest związane z wyrokiem TSUE sprzed ponad roku. Ministerstwo Finansów otrzymało w trakcie uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych projektu SLIM VAT 3 wiele uwag. Są one aktualnie przedmiotem analiz pod kątem ewentualnych zmian zaproponowanych w projekcie. Nowe regulacje mają umożliwić organom podatkowym ustalanie sankcji VAT w sposób zindywidualizowany, uwzględniający konkretne okoliczności danej sprawy. Eksperci mówią, że sam wyrok jest rewolucyjny z punktu widzenia podatników. I dodają, że elastyczność przepisów na pewno będzie wzbudzać kontrowersje. Mimo wszystko niektórzy pozytywnie oceniają projektowane zmiany. One powinny poskutkować mniejszym obciążeniem za nieświadomy błąd. Jednak dopiero po wejściu przepisów w życie, przekonamy się, jak do tego będzie podchodził sam fiskus i jego urzędnicy.

więcej

Nowe usługi w e-Urzędzie Skarbowym

05/09/2022

W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć UPL-1, czyli pełnomocnictwo do podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych.
Nowa funkcjonalność to ułatwienie zarówno dla mocodawców, jak i pełnomocników.
Wprowadzając nową usługę rozszerzyliśmy jednocześnie katalog pełnomocnictw, który użytkownicy serwisu chętnie przeglądają.

więcej