Jakość

Zespół

Doświadczenie

Bezpieczeństwo

Polski Ład oczekuje już tylko na podpis Prezydenta.

2021/11/09

Polski Ład oczekuje już tylko na podpis Prezydenta.

Parlament zatwierdził w dniu 29.10.2021 r.  podatkową częścią Polskiego Ładu. Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta. Nowe rozwiązania zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. 

Uchwalona 1 października nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wprowadza rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie. Po wielu latach zamrożenia kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. zł, a drugi próg podatkowy z 85 do 120 tys. zł. Senat zaproponował kilkadziesiąt poprawek do ustawy, z których duża część miała charakter redakcyjny i uściślający. Poprawki takie zostały w  przyjęte przez Sejm 29.10.2021 r. 

Ustawa likwiduje odpis składki zdrowotnej od podatku (jednocześnie wprowadzając skomplikowaną tzw. ulgę dla klasy średniej), zmienia zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom, co powoduje jej skokowy wzrost i wprowadza tzw. podatek minimalny od korporacji.
Podczas dyskusji eksperckiej w Senacie, zwracano uwagę, że nastąpi znacząca podwyżka danin publiczno-prawnych, przede wszystkim jeśli chodzi o pracę własną, oraz własną działalność gospodarczą. Przy skali podatkowej może doprowadzić nawet do 45-procentowego obciążenia, a przy podatku liniowym do prawie 28 proc. Nowe prawo wprowadza chaos, a zmiany jeśli wejdą w życie, to na ostatnią chwilę.  Ustawa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. 


Link do strony Ministerstwa Finansów:

https://www.gov.pl/web/finanse/nowoczesny-sprawiedliwy-i-konkurencyjny-system-podatkowy-w-polsce

wstecz